خدمات اسباب بازی شانسی

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های مناسب کودکان به آنها اجازه می‌دهند تا در عین سرگرم شدن، تخیل خود را گسترش دهند، ارتباط داشتن را تمرین کنند و انواع مهارت‌های مورد نیاز خود را به‌دست آورند! بنابراین، این سوال به شدت اهمیت پیدا می‌کند که چه اسباب بازی مناسب کودک است؟ پاسخ این سوال می‌تواند با توجه به سن و سلیقه کودکان متغیر باشد. در هر صورت، چگونگی انتخاب بهترین اسباب‌ بازی کودک و لیست بهترین اسباب بازی های مناسب اموزش کودکان را در این مطلب از وبلاگ ارشک بنیامین مطالعه خواهید کرد.

اهمیت انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

در این واقعیت هیچ شکی نیست که اسباب بازی نقش به‌سزایی در رشد کودک دارد. کودکان در رده‌های سنی‌ مختلف، می‌توانند مهارت‌های مفیدی از اسباب بازی‌های خود بیاموزند. البته، پیش از هر چیز برای انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان، باید سلیقه خود کودک را هم در نظر داشته باشید. انتخاب اسباب بازی با سلیقه و رنگ مورد علاقه کودک می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در برانگیختن حس کنجکاوی او داشته باشد.

یک انتخاب درست برای اسباب بازی کودک شما می‌تواند علاوه‌بر افزایش خلاقیت و مهارت‌های ارتباطی، برای تقویت مهارت‌های حرکتی و تقویت حافظه او هم مفید باشد. در این موارد، انواع مختلفی از اسباب بازی های مناسب کودکان وجود دارند که می‌توانند به رشد کودک شما کمک کنند.

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی مناسب سن کودکان از نظر متخصصین

درادامه، لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان که به تقویت بخش‌های مهمی از رشد کودک کمک می‌کنند را آورده‌ایم:

اسباب‌ بازی‌های ساختنی

 این دسته از اسباب بازی‌ها علاوه‌بر سرگرم ساختن کودک در طولانی مدت، به پرورش خلاقیت او کمک می‌کنند. انواع متنوعی از این اسباب بازی‌ها در الگوی خانه، ماشین و اشکال دیگر در بازار موجود هستند. این گزینه از آن جهت برای کودک مفید است که او، پس از ساخت اسباب بازی برای چند بار، الگو را در ذهن خود حفظ می‌کند. بنابراین، مهارت‌های حرکتی و حافظه کودک تقویت خواهد شد. این اسباب بازی‌ها همچنین برای مهارت حل مسئله کودک بسیار مفید واقع می‌شوند. فراموش نکنید، کودکانی که بازی‌های ساختنی انجام می‌دهند می‌توانند مهندسان آینده باشند!

اسباب بازی‌های ورزشی

یک گزینه عالی برای لیست اسباب بازی های مناسب کودکان، اسباب بازی‌های ورزشی است. بدون شک این ابزارها منجربه اجرای حرکت جسمانی کودک و درنتیجه تخلیه انرژی او می‌شوند. اما نکته مهم هنگام خرید اسباب بازی ورزشی برای کودکان، آن است که اسباب‌ بازی مورد نظر، انرژی کودک را به‌طور هدفمند تخلیه کند. برای مثال، می‌توان به گزینه‌هایی مانند دوچرخه، تفنگ‌ها، توپ‌ها و… اشاره کرد. کودکانی که در دوران کودکی از اسباب بازی‌های ورزشی استفاده کنند، در آینده میل بیشتری برای انجام فعالیت‌های ورزشی خواهند داشت.

انواع عروسک‌ها

انواع عروسک‌ها در اشکال مختلف مانند انواع حیوانات می‌توانند یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای اسباب بازی کودکان باشند. بازی با عروسک برای رشد شخصیت کودکان بسیار مفید خواهد بود. زمانی که بچه‌ها به‌صورت دسته جمعی عروسک بازی می‌کنند، مهارت‌ برقراری ارتباط در آنها بسیار تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این نوع اسباب بازی‌ها می‌توانند تاحد زیادی به کودکان احساس آرامش بدهند. علاوه‌بر اینها، استفاده از عروسک‌های ایرانی که شامل لباس‌های محلی می‌شوند می‌توانند برای انتقال هویت ایرانی بسیار مفید باشند.

اسباب بازی‌های فکری

یکی دیگر از بهترین گزینه‌ها در لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان، اسباب بازی‌های فکری هستند. از جمله این اسباب بازی‌ها می‌توان به شطرنج یا پازل‌های فکری اشاره کرد که بسیار برای رشد ذهنی کودک مفید واقع می‌شوند. از آنجایی که این بازی‌ها به‌صورت چند نفره انجام می‌شوند، می‌توانند به مهارت‌های اجتماعی کودک کمک کند.

انواع ماشین‌ها

انواع اسباب بازی ماشین در شکل‌های ماشین سبک، ماشین سنگین، هواپیما، موتورسیکلت‌ها و… می‌توانند جذابیت زیادی برای کودکان داشته باشند. در هنگام بازی کردن با ماشین، کودک خود را راننده آن تصور می‌کند، این موضوع منجربه به تقویت قوه تخیل او می‌شود. درصورت استفاده از ماشین‌های کنترلی، کودک با انتخاب مسیرهای مختلف در هنگام حرکت، مهارت تصمیم‌گیری خود را تقویت می‌کند.

اسباب بازی مناسب سن کودکان از نظر متخصصین

اسباب بازی مناسب سن کودکان از نظر متخصصین

اسباب بازی‌های نقش آفرینی

یکی از بهترین نوع اسباب بازی‌ های مناسب کودکان، اسباب بازی‌های نقش آفرینی است. حتما شما هم در دوران کودکی خود بازی‌هایی ازقبیل خاله بازی، دکتر بازی و… انجام داده‌اید. این بازی‌ها به کودک کمک می‌کند تا نقش‌های بزرگسالان را درک کند، به این صورت که با ویژگی‌های نقش‌های مختلف آشنا می‌شود. از جمله این اسباب بازی‌ها می‌توان به ظروف آشپزخانه و وسایل پزشکی اشاره کرد. بازی کردن با این ابزارها به تقویت قوه تخیل کودک کمک می‌کند. درصورت اجرای آن به‌صورت گروهی، مهارت‌های گفتاری و ارتباطی کودک هم تقویت خواهد شد.

لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان

بسیاری از والدین برای انتخاب اسباب بازی مناسب به‌دنبال پاسخ این سوال هستند که اسباب بازی مناسب سن کودکان از نظر متخصصین چیست؟ عوامل مختلفی وجود دارند که هنگام انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم‌ترین عوامل، در نظر داشتن رده سنی کودکان است. کودکان در هر رده سنی با توجه به روند رشد آنها، از اسباب‌ بازی‌های متنوع استقبال خواهند کرد.

 لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان را باتوجه به هر رده سنی در ادامه مطالعه خواهید کرد:

اسباب بازی مناسب کودکان نوپا (زیر یک سال)

درمورد اسباب بازی های مناسب کودکان زیر یک سال، مهم‌ترین فاکتوری که باید درنظر داشته باشید، توجه به ویژگی‌های حسی یا حرکتی است. اسباب بازی‌هایی که برروی این ویژگی‌ها تمرکز می‌کنند به‌خوبی منجربه به جلب توجه کودکان نوپا می‌شوند. با این اوصاف، می‌توان گفت که اسباب بازی‌های موزیکال برای کودکان در این رده سنی بهترین انتخاب هستند. مانند انواع جغجغه‌ها و اسباب بازی شانسی و پوکه شانسی که می‌توانند توجه کودک را به‌خوبی جلب کنند. بهتر است از اسباب بازی‌هایی استفاده کنید که کودک بتواند با تقلید از آن، مهارت‌های خود را افزایش دهد.

اسباب بازی مناسب کودکان 2 سال

اگر به این فکر می‌کنید که در رده سنی 2 سال، چه اسباب بازی مناسب کودک است؟ باید به این موضوع توجه داشته باشید که اسباب بازی مورد نظر باید به کاوش و توسعه قوه تخیل کودک در این سن کمک کند. برای مثال، اسباب بازی‌های ساختنی ساده مناسب این سن می‌توانند بسیار مفید و درعین حال سرگرم کننده باشند. همچنین، اسباب‌ بازی های حلقه و کتاب‌های موزیکال انتخاب‌های مناسبی برای کودکان زیر دو سال خواهند بود.

ابزارهای دیگر مانند خمیر بازی و مداد رنگی در این سن بسیار محبوب هستند. این موارد همانند کتاب‌های مصور و خانه‌های عروسی به تقویت قوه تخیل کودک تا حد زیادی کمک می‌کند. همچنین، می‌توان با در نظر گرفتن شخصیت یا نقش محبوب کودک، لباس مخصوص آن را تهیه کرد. برای مثال، می‌توانید برای کودکانی که عاشق آقای پلیس هستند لباس افسران پلیس را تهیه کنید تا بتوانند با بازی کردن در نقش آنها، درک بهتری از این شغل داشته باشند.

اسباب بازی مناسب کودکان 3 سال

طبق گفته دکتر جورج ساکس (George Sachs)، روانشناس کودک، 3 سالگی سنی است که بچه‌ها شروع به مکالمه و تولید جملات ساده می‌کنند. بنابراین، هر اسباب بازی که کودک می‌تواند با آن بازی کند تا به رشد زبان او کمک کند، مناسب خواهد بود. در این سنین، کودکان علاقه زیادی به ایجاد صداهای مختلف دارند، بنابراین آلات موسیقی مختلف مخصوص کودکان مانند کیبوردهای عروسکی و طبل می‌توانند بسیار جذاب و مفید باشند.

اسباب بازی مناسب کودکان 4 سال

در این سن لازم است که برای بچه‌ها خلاقیت ایجاد کنید تا بتوانند به مهارت‌های جدید دسترسی پیدا کنند. برای مثال، برای کودک خود خاک رس تهیه کنید تا با آن سازه‌های مختلف بسازد، یا می‌توانید یک پازل با تکه‌های حداکثر 24 عددی تهیه کنید تا با ساختن و خراب کردن آن، مهارت‌های ذهنی کودک تقویت شود. بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان در این سنین، آنهایی هستند که به‌صورت چند نفره انجام می‌شوند. فراموش نکنید رده سنی 3 تا 5 سال در رشد اجتماعی کودکان اهمیت بسیاری دارد.

اسباب بازی مناسب کودکان 5 سال

در 5 سالگی، کودکان احساسات خود را بهتر درک می‌کنند و برای بازی‌های حل مسئله که به تقویت مهارت‌ها در زمینه رقابت و همکاری کمک می‌کنند، کاملا آماده هستند. بهترین انتخاب برای این سنین، انواع وسایل نقاشی، بادبادک‌ها، ابزارهای خیاطی یا ابزارهای مخصوص فعالیت‌های دیگر مانند باغبانی است. سعی کنید کودک خود را در این سنین برای انجام فعالیت‌های بیرون از خانه تشویق کنید. استفاده از دوچرخه یکی از بهترین گزینه‌ها برای این کار خواهد بود.

اسباب بازی مناسب کودکان 6 سال

در این سنین باید از اسباب بازی‌هایی استفاده کنید که به قدرت تعامل کودک کمک می‌کنند. برای مثال، می‌توانید دوربین‌های دیجیتال اسباب بازی تهیه کنید. در نظر داشته باشید برای کودک 6 ساله‌ای که از مهدکودک به کلاس اول می‌رود، انتقال از یک محیط مبتنی بر بازی به یک محیط مبتنی بر کار می‌تواند دشوار باشد. برای کمک به او در این مسیر می‌توانید از اسباب بازی‌هایی از قبیل دفتر رنگ آمیزی استفاده کنید.

لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان

لیست بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی مناسب کودکان 7 سال

در 7 سالگی، دانش‌آموزان کلاس اول احساس استقلال می‌کنند. برای کودک 7 ساله خود می‌توانید از دومینو یا انواع پازل برای سرگرم کردن و افزایش مهارت‌های تمرکز ذهن او استفاده کنید. همچنین، در این سنین بازی‌های تعاملی بسیار جذاب به‌نظر می‌رسند.

اسباب بازی مناسب کودکان 8 سال

کودکان 8 ساله در بحبوحه رشد فوق‌العاده از لحاظ فیزیکی، عاطفی و شناختی هستند، بنابراین، از اسباب بازی‌هایی استقبال می‌کنند که در عین ایجاد تحرک، در آنها خلاقیت ایجاد می‌کنند. انواع تجهیزات ورزشی می‌توانند یک بازی مفید و پرهیجان برای کودکان در این رده سنی یا بالاتر باشد. همچنین می‌توانید از بازی‌های کارتی برای کودک خود استفاده کنید تا مهارت‌های ذهنی او تقویت شود.

اسباب بازی مناسب کودکان 9 سال

برای کمک به کودکان 9 ساله برای رشد بهتر، می‌توانید آنها را به فعالیت‌های هنری دعوت کنید، این فعالیت‌ها به بیان خود و تنظیم احساساتشان کمک می‌کند. استفاده از تجهیزات ورزشی را دست کم نگیرید، این اسباب بازی‌ها به تخلیه انرژی کودک به‌طور مفید کمک می‌کنند. همچنین، این رده سنی بهترین زمان برای تمرین انواع آلات موسیقی محسوب می‌شود.

اسباب بازی مناسب کودکان 10 تا 12 سال

برای انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان 10 تا 12 سال، باید انتخاب‌هایی داشته باشید که مهارت‌های جسمی و عاطفی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این سن می‌توانید کودک خود را با تکنولوژی آشنا کنید، اما باید مراقب باشید که استفاده از تکنولوژی کنترل شده باشد. به عبارت دیگر، فرزندان نباید بیش از حد زمان صرف دستگاه‌های دیجیتالی کنند. استفاده از بازی‌های ویدیویی آموزشی در این سن پیشنهاد می‌شود.

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های مناسب کودکان

نکات نهایی برای انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان

پس از آشنایی با اسباب بازی مناسب با هر رده سنی، دانستن نکات زیر می‌تواند برای انتخاب بهترین گزینه برای کودک مورد نظر شما کمک بزرگی باشد:

  • همیشه این سه اصل را در هنگام خرید اسباب بازی درنظر داشته باشید: 1. جنس باکیفیت داشته باشد و قابل شستشو باشد 2. ظاهر لطیف (ترسناک نباشد) و رنگ‌های جذاب داشته باشد. 3. اسباب بازی متناسب با سن کودک باشد.
  • تهیه انواع اسلحه‌ به‌عنوان اسباب بازی، مانند تفنگ بادی، دارت، اسلحه پینت بال و… کاملا خطرناک است.
  • درمورد خرید اسباب بازی برای کودکان نوپا، خطر خفگی را در نظر داشته باشید. کودکان در این سن تمایل زیادی دارند که اشیا مختلف را درون دهان خود قرار دهند.
  • از خرید مواد منفجره برای کودکان پرهیز کنید. هرگونه مواد شیمیایی قابل اشتعال نباید در دسترس کودکان قرار بگیرد.
  • وزن اسباب بازی را درنظر داشته باشید. کودکان نمی‌توانند اسباب بازی‌های سنگین را با خود حمل کنند. درصورت تمایل آنها برای برداشتن اسباب بازی سنگین، ممکن است آسیب جدی به استخوان آنها وارد شود.

سخن پایانی

با وجود مطالب گفته شده در این مقاله، یک پاسخ جامع برای این سوال که چه اسباب بازی مناسب کودک است؟ فراهم کردیم. بنابراین، با مطالعه توضیحاتی که برای اسباب بازی های مناسب کودکان در هر رده سنی آوردیم و با در نظر گرفتن نکات نهایی گفته شده، می‌توانید مفیدترین و هیجان‌انگیزترین اسباب بازی‌ها را برای کودک خود تهیه کنید. اکنون برای ما بنویسید، از بین گزینه‌های معرفی شده انتخاب شما برای خرید اسباب بازی های مناسب کودکان کدام گزینه‌ها هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *