خدمات اسباب بازی شانسی

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

فایده اسباب بازی فکری برای کودکان کم سن

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

گرچه انواع اسباب بازی‌ها یک عامل مفید برای رشد و پیشرفت کودک محسوب می‌شوند، اما نباید مزایای بازی های فکری برای کودکان را نادیده بگیریم! این دسته از اسباب بازی‌ها، یک عنصر مفید برای رشد ذهنی و فکری کودک و در عین حال، سرگرم کردن او هستند. شاید تصور کنید که این دسته از بازی‌ها برای کودکان در سنین بالاتر مناسب هستند، اما از لحاظ علمی، کودکان از سنین دو سالگی آمادگی کامل را برای یادگیری و افزایش مهارت‌های خود دارند. حتی اگر در هنگام خرید اسباب بازی دقت کرده باشید، بسیاری از بازی‌های فکری برای کودکان بالای دو یا سه سال طراحی شده‌اند. بنابراین، هیچ زمانی برای خرید اسباب بازی‌های فکری برای کودکان دیر نیست، اما چه دلایل اصولی وجود دارند که ما را برای خرید این دسته از اسباب بازی‌ها مجاب می‌کنند؟ در این مطلب از بلاگ ارشک بنیامین برخی از مهم‌ترین مزایای بازی های فکری برای کودکان را بررسی می‌کنیم.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

 افزایش خلاقیت کودک به کمک بازی‌های فکری

حس کنجکاوی در کودکان غیرقابل انکار است، تمام کودکان به میزان‌های مختلف این حس را تجربه می‌کنند. چه بهتر که بتوان با خرید اسباب بازی به‌صورت‌ هدفمند، این حس را در جهت رشد خلاقیت و پیشرفت کودک پرورش داد. به کمک بازی‌های فکری، قدرت کنجکاوی کودک چندین برابر تحریک خواهد شد، درنتیجه یک فضای ایده‌آل برای افزایش خلاقیت او ایجاد می‌شود. ساده‌ترین مثال در این زمینه، اسباب‌ بازی‌های لگو هستند که از قطعات ساختنی تشکیل می‌شوند. کودکان به‌آسانی با سر وکار داشتن با قطعات و پیج و مهره‌های اسباب بازی‌، می‌توانند تصورات ذهنی خود را به‌طور آزادانه اجرا کنند.

دیدن کنید: اسباب بازی شانسی

تاثیر بازی های فکری کودکان در ضریب هوشی

بازی‌های فکری به‌طور کلی به هماهنگی بین دست و چشم‌های کودکان کمک می‌کنند، به این صورت که مهارت‌های حرکتی در آنها پرورش داده شده و قدرت حفظ کردن و تشخیص کودک تقویت خواهد شد. بنابراین، با تقویت کودک در این زمینه می‌توان به افزایش ضریب هوشی او کمک کرد. با این روش، کودکان در حین سرگرم شدن، مهارت‌های عملی خود را تقویت خواهند کرد.

آموزش از طریق بازی های فکری کودکان

در سیستم آموزشی مدرن بسیار دیده می‌شود که از طریق بازی‌های مختلف، مفاهیم عمیق به دانش آموزان تدریس می‌شود. بازی های فکری می‌توانند به این منظور بسیار مفید عمل کنند. شما می‌توانید با استفاده از بازی‌های ساختنی و بازی‌های فکری متناسب با علاقه کودک خود، او را برای درس خواندن و آموزش تشویق کنید. فراموش نکنید از مهم‌ترین مزایای بازی های فکری برای کودکان آن است که آموزش را برای کودکان لذت‌بخش می‌کند. عمیق‌ترین مفاهیم و مسائل طی بازی‌های فکری با اشکال و روش‌های جذاب برای کودک بارها تکرار می‌شوند، تا زمانی که در ذهن او باقی بمانند.

افزایش تعامل کودکان با بازی‌ های فکری

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای کودکان گوشه‌گیر، یا کودکانی که به جمع‌های خلوت عادت دارند، استفاده از بازی‌های فکری برای آنها است. بسیاری از این بازی‌ها به‌صورت چند نفره انجام می‌شوند و ماهیت تعاملی دارند، درنتیجه تا حد زیادی می‌توانند برای  افزایش تعامل کودکان مفید واقع شوند. این دسته از بازی‌ها همچنین یک گزینه عالی برای برقراری ارتباط بین کودکان و بزرگسالان محسوب می‌شوند.

در حین این بازی‌ها کودکان با افراد دیگر سر وکار دارند، آنها با همسالان یا بزرگسالان درمورد بازی گفت وگو می‌کنند و مهم‌تر از همه، پیروزی یا شکست را تجربه می‌کنند. در هر پیروزی و شکست در بازی‌های فکری یک درس برای کودک شما وجود دارد. برای مثال، در بازی‌های رومیزی که کودکان حق انتخاب برای پیش بردن مسیر خود را دارند، حس مسئولیت‌پذیری در آنها تقویت خواهد شد. به این صورت که کودک می‌آموزد هر شکست یا پیروزی، نتیجه انتخاب و تلاش خود او است.

مزیت اسباب بازی فکری کودکان

مزیت اسباب بازی فکری کودکان

دیدن کنید: اسباب بازی کوچک

بهبود مهارت حل مسئله

در حین بازی‌های فکری، کودکان همواره به چالش کشیده می‌شوند. برای مثال، در بازی‌هایی مانند پازل، مغز کودک برای یک چالش مهم که حل کردن پازل است تلاش می‌کند. هرچه پازل مورد نظر میزان سختی بیشتری داشته باشد، ذهن کودک بیشتر درگیر تفکر می‌شود. حتی برخی از بازی‌های فکری این مزیت را دارند که توانایی حل مسائل ریاضی را به‌صورت ناخودآگاه در کودکان تقویت کنند! چنین بازی‌هایی به‌خوبی می‌توانند برای حل کردن مسائل زندگی واقعی برای کودک مفید باشند.

تقویت حواس پنج‌گانه در کودک

بازی‌های فکری کودکان با ویژگی‌های خاصی که دارند مانند رنگ‌ها و عناصر جذاب، به‌خوبی حواس کودکان را به خود جذب می‌کنند. تقویت این حواس به کودکان برای تقویت مهارت‌های ارتباطی کمک می‌کند. همچنین، با پرورش حواس کودک، بدون شک او شخصیتی پیشرفته خواهد داشت. بسیاری از کودکان، تمرکز کافی برای اجرای بازی‌های نشستنی ندارند چراکه همواره درگیر عناصر اطراف خود هستند. در این مورد، بازی‌های فکری به آنها کمک می‌کند تا حواس خود را برروی یادگیری و سرگرم شدن متمرکز کنند.

بهترین جایگزین برای بازی‌های دیجیتالی

امروزه بازی‌های دیجیتالی به یک گزینه همیشگی برای بازی کودکان تبدیل شده‌اند. متاسفانه برخی از والدین بر میزان بازی‌های دیحیتالی کودکان نظارت ندارند، یا در برخی مواقع دیگر آنها نمی‌دانند که چگونه یک جایگزین برای این بازی‌ها برای کودک خود پیدا کنند. بازی های فکری کودکان یکی از بهترین جایگزین‌ها در این زمینه محسوب می‌شوند. با محو شدن کودکان در این نوع از بازی‌ها، آنها زمان کمتری را در صفحه دیجیتالی سپری خواهند کرد. درنتیجه، در دراز مدت احتمال گوشه‌گیری و کاهش روابط اجتماعی آنها کاهش پیدا می‌کند.

تقویت همکاری و کار گروهی

بدون شک قدرت همکاری می‌تواند فواید زیادی برای پیشرفت در مسیر زندگی کودک شما داشته باشد. بازی‌های فکری کودکان روحیه همکاری و کار گروهی را به‌نوعی پرورش می‌دهند تا کودک بتواند به‌صورت ناخودآگاه، این مهارت را در زندگی خود پیاده کند. در بازی‌های فکری دسته جمعی، تعاملات زیادی وجود دارند که روحیه همکاری را در کودک تقویت می‌کنند.

افزایش اعتماد به‌نفس و خودباوری

شما می‌توانید به‌راحتی با انتخاب یک بازی فکری مناسب با سن کودک خود، اعتماد به نفس او را افزایش دهید. کودکان با درک و مشاهده توانایی‌های خود، به خودباوری می‌رسند. در طی بازی‌های فکری آنها با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شوند که باید راه‌حلی برای آنها بیابند. پس از به‌کارگیری مهارت حل مسئله و  پشت سر گذاشتن مسئله مورد نظر، کودک با دیدن توانایی خود به خودباوری می‌رسد. این اعتماد به نفس در موقعیت‌های مختلف زندگی برای کودک شما مفید خواهد بود.

دیدن کنید: لوازم شانسی

فایده اسباب بازی فکری برای کودکان

فایده اسباب بازی فکری برای کودکان

رشد مهارت‌ها عاطفی و اجتماعی

همانطور ک گفتیم، بیشتر بازی های فکری کودکان ماهیت تعاملی دارند. در اکثر مواقع کودکان باید با همسالان خود یا بزرگسالان دیگر ارتباط داشته باشند. این ارتباطات به‌طور ناخودآگاه به تقویت مهارت‌های عاطفی و اجتماعی آنها کمک می‌کند، درنتیجه به مرور زمان با بازی‌های فکری کودک برای روبه‌رو شدن با موقعیت‌های عاطفی در زندگی آماده خواهد شد. همچنین، این دسته از بازی‌ها یک گزینه عالی برای دور شدن از فضای مجازی و بازی‌های دیجیتالی و افزایش محبت در بین اعضای خانواده محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

با توجه به مزایای بازی های فکری کودکان که در این مطلب آنها را بررسی کردیم، شما می‌توانید با استفاده از این بازی‌ها کودکان خود را از خردسالی برای روبه‌رو شدن با مهارت‌های حل مسئله و چالش‌های زندگی آماده کنید. این دسته از بازی‌ها به‌خوبی به فرزند شما کمک می‌کنند تا با دور شدن از بازی‌های دیجیتالی و قرار گرفتن در جمع و تعامل با دیگران، مهارت‌های اجتماعی خود را پرورش دهند. بنابراین، با وجود فواید متعددی که برای بازی‌های فکری کودکان بیان کردیم، بهتر است این دسته از بازی‌ها را در سبد خرید خود برای کودک‌تان قرار دهید. اکنون برای ما بنویسید نظر شما درمورد بازی‌های فکری کودکان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *