خدمات اسباب بازی شانسی

اسباب بازی چه فواید و مزایایی برای کودکان دارد؟

اسباب بازی‌ها فواید بسیار زیادی دارند و در عین حال که یکی از سرگرم کننده‌ترین ابزارها برای کودکان می‌باشند که به افزایش خلاقیت کودکان نیز کمک بزرگی می‌کند. معمولا کودکان تا 10 سالگی تمایل زیادی به داشتن اسباب بازی دارند. اما این موضوع به کودکان خلاصه نمی‌شود و بزرگسالان نیز برای رفع استرس از اسباب بازی استفاده می‌کنند.

اولین اسباب بازی‌ها از مواد موجود در طبیعت مانند سنگ، چوب و خاک رس ساخته می‌شوند. هزاران سال پیش، کودکان مصری با عروسک هایی بازی می‌کردند که دارای کلاه گیس و اعضای متحرک بودند که از سنگ، سفال و چوب ساخته شده بودند. در یونان و روم باستان، کودکان با عروسک‌های ساخته شده از موم یا سفال، چوب، کمان و تیر و یویو بود بازی می‌کردند.

فواید اسباب بازی

فواید اسباب بازی برای کودکان

امروزه اسباب بازی‌ها دسته بندی مختلفی دارند و هر کدام فواید خاص خود را دارند. اسباب بازی شانسی، اسباب بازی هندسی یا لگوها. استفاده از اسباب‌بازی‌های آموزشی می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های مختلفی را که در آینده به آن نیاز دارند، یاد بگیرند، مانند:

 • افزایش ضریب هوشی
 • افزایش مهارت حل مسئله
 • افزایش خلاقیت
 • بالا رفتن تمرکز

بالا رفتن ضریب هوشی

یکی از فواید مهم اسباب بازی‌ها افزایش ضریب هوشی در کودکان می‌باشد. به خصوص کودکانی که در سنین 1 تا 4 سال قرار دارند. اسباب‌بازی‌های آموزشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سواد، هماهنگی دست و چشم، حفظ کردن، مهارت‌های حرکتی و مهارت‌های تحلیلی کودکان را افزایش می‌دهند.

کودکانی که به درستی با درگیری با اسباب بازی این مهارت‌ها را تمرین میکنند، ضریب هوشی آنها افزایش می یابد. از آنجایی که اسباب‌بازی‌های آموزشی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش هستند، بچه‌ها می‌توانند زمان کافی برای یادگیری دقیق و بالا بردن مهارت‌های عملی داشته باشند.

افزایش حل مسئله

یکی از مهم‌ترین ویژگی های اسباب‌بازی‌ها، ظرفیت آن‌ها در به چالش کشیدن ذهن کودک است. اسباب‌بازی‌هایی مانند پازل‌های چوبی، کودکان را تشویق می‌کنند تا به دنبال حل یک مشکل خاص، قدم به قدم دنبال کنند. پازل های مختلف از نظر پیچیدگی متفاوت هستند. هر چه یک پازل پیچیده‌تر باشد، انرژی، توجه و تفکر بیشتری از کودکان مورد نیاز است. به این موضوع دقت کنید که اگر فرزند شما با اسباب بازی سرگرم نمی‌شوند مقاله چرا برخی کودکان تمایلی به اسباب بازی ندارند را مطالعه کنید.

برخی از اسباب بازی های آموزشی کودک را قادر می سازد تا مسائل ریاضی را حل کند. همانطور که آنها یاد می گیرند چگونه پازل ها را حل کنند، ذهن آنها رشد می‌کند و با گذشت زمان، مهارت های حل مسئله آنها افزایش می‌یابد.

 

افزایش خلاقیت

خلاقیت مهارتی اکتسابی و یادگرفتنی می‌باشد. افزایش خلاقیت در رشد ذهن و احساسات و حتی جسمانی تاثیر فراوانی دارد و شما به عنوان والدین و معلمان در راه افزایش خلاقیت و آموزش باید قدم بردارید. کودکان در سن قبل از رفتن به مدرسه بیشترین سوالات را می‌پرسند و و بعد از هر سوالی سوالی دیگر و بهتر است پاسخ به این سوالات هم سطحی نباشد.

برای افزایش خلاقیت راهکارهی زیادی هست که به عنوان نمونه می‌توان به نقاشی کشیدن، بازی کردن، شخصیت پردازی با اسباب بازی ها و حتی موسیقی اشاره کرد

اسباب بازی

بالا رفتن تمرکز

کودکان از تمرکز پایینی برخوردار هستند. آنها به سرعت درگیر چیزهایی میشوند و در عرض چند دقیقه نسبت به آن موضوع بی‌علاقه می‌شوند. هنگام بازی کردن با اسباب بازی ها کودکان میتوانند تمرکز خود را برای آن چیزی سرگرم آن هستند افزایش دهند. البته این بستگی دارد که چه نوع از اسباب بازی برای کودک فراهم شود، به عنوان نمونه انواع لوازم شانسی موجود در تخم مرغ‌های شانسی نیز با هدف درگیر کردن کودکان و افزایش تمرکز و سرگرمی طراحی می‌شوند 

شما چه نظری درباره فواید اسباب بازی دارید؟ قبل از مطالعه این مطلب چه اطلاعاتی درباره اسباب بازی‌ها داشتید؟ نظرات خودتون رو در پایین همین بخش برای ما ارسال کنید.

2 فکر در مورد “ اسباب بازی چه فواید و مزایایی برای کودکان دارد؟

 1. زهرا ایمانی فر گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون، پسر من کمی لکنت داره میخواستم بدونم در این خصوص برای تقویت گفتار و لکنت اسباب بازی خاصی داریم

  1. asbabbazidjp گفت:

   ممنون از لطف شما، در این خصوص مقاله بازی درمانی برای تاخیر در گفتار و مشکل تکلم کودکان را مطالعه کنید و حتما از پزشک متخصص هم کمک بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *