خدمات اسباب بازی شانسی

آموزش ساخت کاردستی ساده برای کودکان

ساخت کاردستی ساده به کودک کمک می کند تا خلاقیت خود را پرورش داده و حتی موجب بروز استعداد او نیز می شود. ساخت کاردستی به کودک این امکان را می دهد تا بتواند هماهنگی های لازم را بین حواس پنجگانه خود برقرار کرده و همچنین رنگ ها و کاربرد وسایل مختلف را نیز بیاموزد. فواید بازی کردن برای کودکان بسیار زیاد می باشد و کاردستی این امکان را به کودک می دهد که بتواند توانایی ساختن را در خود بپروراند و از طرف دیگر مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

ساخت کار دستی ساده

مزایای ساخت کاردستی برای کودکان چیست؟

به رشد جسمی کودک کمک می کند:

ساخت کاردستی ساده باعث تقویت عضلات کودک می شود. این روش می تواند به کودک کمک کند تا مهارت کنترل عضلات خود را بهبود بخشد. همچنین همانطور که قبلا اشاره شد بین حواس پنجگانه کودک نیز ارتباط برقرار خواهد نمود.

باعث تقویت حافظه و ذهن کودک می شود:

دقت نمایید که ساخت کاردستی ساده دارای یک هدف مشخص می باشد. در نتیجه مغز کودک در طول ساخت کاردستی تمرکز خود را روی هدف قرار می دهد. فعالیت هایی که به صورت دستی انجام می شوند این امکان را به کودک می دهند تا بتواند چیزهای مختلف را راحت تر به ذهن بسپارد.

باعث رشد روانی و عاطفی کودک می شود:

ساخت کاردستی ساده توسط کودکان می تواند به آن ها در شناخت نیاز های خود از نظر روحی و عاطفی کمک کند. به این ترتیب که ساخت اشیایی که توسط دستان خودشان به وجود آمده است، احساس شادی به آن ها می بخشد.

به رشد خلاقیت کودک کمک می کند:

از مهم ترین فواید انجام کاردستی توسط کودک کمک به رشد خلاقیت در او می باشد. در طی انجام فرآیند کاردستی، کودک با مفهوم اشیا و کار با آن ها آشنا می شود. از طریق لمس و به کارگیری وسایل مختلف کودک می تواند محیط خود را بهتر بشناسد.

کاردستی کودکانه

باعث رشد روابط اجتماعی کودک می شود:

در صورتی که ساخت کاردستی ساده به صورت گروهی انجام شود می تواند به رشد روابط اجتماعی کودک و همچنین ارتقا حس همکاری و تعامل او با سایرین بسیار کمک نماید. به طوری که کودک می تواند در صورت مواجهه با مشکل از دیگران کمک بگیرد. پس از ساخت کاردستی ساده خود، آن را به باقی دوستان خود نشان دهد و واکنش آنها را مشاهده کند. از طرف دیگر ساخت یک کاردستی گروهی می تواند به ایجاد حس دوستی و صمیمیت بین کودکان کمک نماید.

در آموزش دروس به کودک کمک می کند:

ساخت کاردستی های مختلف به کودکان کمک می کند تا در دروسی مانند ریاضیات، هنر و غیره پیشرفت داشته و راحت تر بتوانند آن ها را درک نمایند.

انواع کار دستی با چوب

ساخت یک کاردستی خوب این امکان را به کودک می دهد تا نبوغ خود را شکوفا کرده و بتواند با کمترین امکانات وسیله ای مفید و مناسب خلق نماید. یکی از ابزار های کاربردی در ساخت کاردستی، چوب می باشد.
از چوب می توان برای ساخت مدل های مختلف ماکت، اسباب بازی های گوناگون و غیره استفاده نمود. کودکان می توانند از انواع چوب بستنی یا چوب کبریت به راحتی استفاده کنند و کاردستی های مختلفی تولید نمایند. والدین می توانند در جمع آوری انواع چوب به فرزندان خود کمک کرده و به آن ها طریقه ساخت کاردستی های گوناگون را آموزش دهند.

کار دستی با مقوا

ساخت کاردستی ساده به وسیله مقواهای رنگی کاری جذاب و جالب برای کودکان می باشد. با استفاده از رنگ های مختلف مقوا می توان چیزهای زیادی به کودک آموزش داد. خلق آثاری همچون فرفره های کاغذی، اشکال مختلف حیوانات و غیره از نمونه کاردستی هایی است که کودکان می توانند بسازند. از طرف دیگر می توان از مقواهای بازیافتی، لوازم شانسی درون اسباب بازی‌های شانسی یا وسایل اضافی خانه نیز استفاده نمود. بدین ترتیب علاوه بر آموزش کاردستی به کودک صرفه جویی در مصرف کاغذ هم یادآوردی می شود.

کاردستی با کاغذ

انواع کار دستی با بطری پلاستیکی و شیشه

یکی دیگر از ابزار های جالب و کاربردی برای ساخت کاردستی استفاده از بطری های پلاستیکی و شیشه ای می باشد. برای این منظور می توانید از بطری های نوشابه یا پوکه‌های اسباب بازی شانسی کمک بگیرید. این وسایل ضایعاتی می توانند به یکی از ابزار های مفید و سرگرم کننده برای کودکان تبدیل شوند. در زمان استفاده از بطری های شیشه ای لازم است تا کودک حتما از یک بزرگتر راهنمایی گرفته و او ناظر بر کار کودک باشد. ممکن است شیشه باعث بریدن و زخم شدن دست کودک شود.

کاردستی با شیشه

کار دستی با سنگ

یکی دیگر از وسایلی که به وفور هم در طبیعت یافت می شود و کودک می تواند به وسیله آن کاردستی های متنوعی بسازد، سنگ می باشد. کودک می تواند با جمع آوری سنگ در اندازه های مختلف از بزرگ تا کوچک کاردستی های زیبایی خلق نماید. والدین می توانند از کاردستی های فرزند خود برای تزیین منزل استفاده نمایند. بدین ترتیب کودک تشویق شده و اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهد آورد.

کاردستی با سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *