خدمات اسباب بازی شانسی

فواید و اهمیت خواندن کتاب برای کودکان

خواندن کتاب برای کودکان مفید و ارزشمند است. زمانی که کودکان داستانی را می‌شنوند این فرصت برای آنها ساخته می‌شود که وارد دنیای دیگری شوند و بتوانند با تصویر سازی یک نیمه از دیگر خود را کشف کنند. بسیاری از والدین بر این باور هستند که مطالعه برای کودکان مناسب نیست و آنها باید زمان خود را صرف بازی کردن با اسباب بازی بگذرانند. اما کودکان با کتاب خواندن می‌توانند از مزایای بالای آن استفاده کنند. والدین می‌توانند تا زمانی که فرزندانشان هنر خواندن و نوشتن را یاد نگرفته‌اند برای آنها کتاب بخوانند. در این مطلب می‌پردازیم به این موضوع که کتاب خواندن برای کودکان چه فوایدی دارد و چرا والدین باید برای آنها کتاب بخوانند.

خواندن کتاب برای کودکان

اهمیت خواندن کتاب برای کودکان

  • توسعه مهارت‌های زبانی

مطالعه برای کودکان یک راه ساده برای کمک به آنها در افزایش مهارت‌های زبانی است. در واقع این کار آنها را در معرض کلمات و روش‌های جدید استفاده از زبان قرار می‌دهد. همچنین به آنها کمک می‌کند تا اطلاعات کلی پیرامون اطراف خود را بهتر بیاموزند که باعث می‌شود پس از ورود به مدرسه، یادگیری در مورد موضوعات جدید برای آنها آسان‌تر باشد.

از بدو تولد، نوزادان برای توسعه مهارت‌های زبانی مانند شنیدن آماده هستند و قرار گرفتن مداوم در معرض طیف گسترده‌ای از الگوهای زبانی چیزی است که به آنها کمک می‌کند تا بهتر کلمات را یاد بگیرند.

لورا فیلیپس، روانشناس سرشناس حوزه کودک در این باره می‌گوید که «تنها صرف قرار گرفتن در معرض کلمات جدید مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای کمک به ایجاد مسیرهای زبانی در مغز فرزندتان انجام دهید». خواندن و قرار گرفتن در معرض کلمات به کودکان کمک می‌کند تا زبان و ظرفیت شناختی خود را به حداکثر برسانند.

کتاب خواندن کودک

با خواندن کتاب برای فرزندتان از سنین پایین، حتی قبل از اینکه بتواند به صورت کلامی ارتباط برقرار کند، به ایجاد زمینه‌های عصبی برای استفاده مؤثر از زبان کمک می‌کنید. دلیل آن هم این است که کتاب‌ها کودکان را در معرض واژگان و دستور زبانی جدید قرار می‌دهند که معمولاً این واژگان را در طول روز از اطرافیان خود نمی‌شنوند.

دکتر فیلیپس می‌گوید وقتی بچه‌ها با اطرافیان یا والدین‌شان هستند، در معرض همان زبان، لغات یکسان، الگوهای صحبت کردن مشابه هستند که ممکن است تکراری باشد. اما کتاب‌ها به آن‌ها این اجازه را می‌دهند تا واژگان جدید و روش‌های جدید کنار هم قرار دادن کلمات را بشنوند که توانایی آن‌ها را برای درک و استفاده از زبان افزایش می‌دهد.

  • آشنایی بیشتر با حس‌ها

کتاب‌ها همچنین می‌توانند به بچه‌ها کمک کنند تا یاد بگیرند چگونه احساسات خود را به روش‌های سالم مدیریت کنند و چطور آنها را بروز دهند. شنیدن اینکه چطور شخصیت‌های کتاب‌ها که احساساتی مانند خشم یا غم را تجربه می‌کنند به بچه‌ها اجازه می‌دهد تا بدانند که این احساسات طبیعی هستند و به آنها فرصتی می‌دهد تا در مورد احساسات دشوار خود نیز صحبت کنند.

والدین می‌توانند از زمان مطالعه به عنوان فرصتی برای تقویت آگاهی فرزندان‌شان از حس‌های طبیعی انسان مانند خشم یا ناراحتی استفاده کنند. برای مثال یکی از روش‌ها می‌تواند این باشد که هنگام خواندن متنی که شخصیت داستان دچار یک چالش می‌شود از فرزند خود این سوال را بکنند که خودش را جای شخصیت کتاب بگذارد و واکنش آنها را در مواجه با این چالش‌ بدانند.

  • افزایش خلاقیت در کودکان

دقیقا مثل زمانی که کودکان با اسباب بازی و لوازم شانسی می‌توانند خلاقیت خود را افزایش دهند. کتاب خواندن نیز برای کودکان یکی از بهترین راه‌ها برای تحریک تخیل و خلاقیت آن‌هاست.

به طور کلی کتاب‌ها دارای داستان‌هایی هستند که می‌توانند ایده‌ها، مفاهیم، موضوعات و شخصیت‌های مختلفی را به کودکان ارائه دهند و باعث تحریک تخیل و خلاقیت آن‌ها شوند. کتاب‌هایی که مورد علاقه آنها باشد را باید تهیه کنید تا بتوانید با مطالعه به رشد خلاقیت کودکان کمک کنید.

  • افزایش تمرکز

وقتی برای کودکان کتاب می‌خوانید، آنها باید توجه خود را روی خط داستانی که گوش می‌دهند متمرکز کنند. این امر مستلزم تمرکز آنها و اجتناب از حواس‌پرتی است. با انجام مکرر این کار، کودکان می‌توانند مهارت‌های تمرکز خود را توسعه دهند و یاد بگیرند که چگونه توجه خود را برای مدت طولانی‌تر متمرکز کنند.

کودک در حال کتاب خواندن

چگونه کودکان را به کتاب علاقه‌مند کنیم؟

با توجه به تنوع و سرگرمی‌های متنوع که کودکان دارند، مدیریت آنها برای مطالعه کتاب ممکن است برای والدین در ابتدا سخت باشد. سعی کنید که کتاب‌های متنوعی را برای خواند انتخاب کنید. نیاز نیست همه‌ی کتاب‌ها آموزنده و دارای مطالب پیچیده باشد.

بهتر است کتاب‌هایی با موضوعات مختلف برای کودک خود انتخاب کنید. به علاوه اینکه می‌توانید کتاب‌هایی با سطوح مختلف سختی و تعداد صفحات مختلف را انتخاب کنید. در ادامه می‌توانید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که تصاویر جذابی دارند. معمولا کتاب‌هایی که برای کودکان چاپ می‌شوند تصاویر جذابی دارند که جذابیت خاصی برای آنها دارند.

انجام فعالیت‌های مرتبط با داستان نیز یکی از راهکارهای تشویق کودکان برای گوش دادن به کتاب‌خوانی و یا خواندن آن است. بعضی از کودکان دوست دارند با داستان‌هایی از کتاب می‌شنوند قهرمان‌سازی کنند. به عنوان مثال، می‌توانید کودک خود را به بازی با یکی از شخصیت‌های داستان تشویق کنید. به این ترتیب، کودکان می‌توانند بازی کردن را با خواندن و گوش دادن به داستان ترکیب کنند و در عین حال با آن چیزی که شنیده‌اند در ارتباط باشند.

چه زمانی باید کتاب خواندن را برای کودکان شروع کرد؟

از هر زمانی می‌توانید برای کودکان کتاب بخوانید حتی از زمان بارداری که کودکان به صدا واکنش ‌می‌دهند می توانید شعر و داشتان بخوانید و برای کودکان زیر یک سال از کتاب‌های حاوی تصاویر رنگارنگ و بیشتر ازجنس پارچه و پلاستیک استفاده کنید و با افزایش سن کتاب‌های داستانی ساده را شروع کنید به صورت کلی کتاب خوانی و قصه گویی یکی از مهمترین کارهای والدین برای کوکان می‌باشد که کودکان این روند را در بزرگسالی و سال‌های ورود به مدرسه با علاقه به خواندن کتاب ادامه می‌دهند.

سخن پایانی

خواندن کتاب برای کودکان به عنوان یک فعالیت آموزشی، تفریحی و سرگرم‌کننده بازده‌های زیادی دارد. این فعالیت به کودکان کمک می‌کند تا ذهنشان را تقویت کرده، دایره لغاتشان را گسترش داده و انگیزه و خلاقیتشان را تقویت کنند. علاوه بر این خواندن کتاب به کودکان کمک می‌کند تا در درک بهتری از دنیای پیرامونشان قرار بگیرند و با مسائل و مشکلات مختلفی که ممکن است در آینده ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شوند آشنا شوند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *