خدمات اسباب بازی شانسی

راهکارهایی اساسی برای رشد خلاقیت کودکان

رشد خلاقیت کودکان نقشی مهمی در آینده آنها ایفا می کند. با رشد و پرورش خلاقیت در کودکان می توان به آن ها کمک کرد تا بتوانند در آینده در مواجهه با مشکلات و مسائل مختلف راه حل مناسب پیدا کنند. لازم به ذکر است خلاقیت مهارتی اکتسابی است و استعداد بخشی کوچک اما مهمی از خلاقیت می باشد که با تمرین و ممارست پرورش می یابد.

پسربچه در حال بازی

کمک به رشد خلاقیت کودکان نه تنها به سلامت ذهن و رشد عقلی و افزایش بهره هوشی آن ها کمک می کند بلکه برای سلامت جسم هم مفید می باشد. زمانیکه یک انسان متولد می شود توانایی این را دارد تا با قرارگیری در هر مسیری راه خود را مشخص نماید. نقش والدین این است که کودکان خود را در مسیری درست قرار داده و آنها را حمایت نمایند. حمایت از فرزندان می بایست مستمر و دائمی باشد. اگر در میانه راه دست از حمایت فرزند خود بکشید، سرخورده و گمراه خواهد شد. به کار گرفتن خلاقیت در هر شغلی باعث پیشرفت و موفقیت در آن کار می شود.

راهکارهای بسیاری برای رشد خلاقیت کودکان وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

روش های افزایش خلاقیت در کودکان

نقاشی کشیدن

کشیدن نقاشی یکی از سرگرمی های مورد علاقه کودکان در سن پایین می باشد. والدین باید به این نکته توجه کنند که نقاشی کودک چیزی بی محتوا و بی اهمیت نیست و هر کدام معنا و مفهومی خاص دارد که می بایست از نظر بالینی و روانشناسی مورد بررسی قرار بگیرد

نواختن موزیک مادر و دختر

آموختن موسیقی

یکی از روش های مهم در رشد خلاقیت یک کودک یادگیری موسیقی می باشد. موسیقی باعث بروز احساس شادی، ناراحتی و غم و حتی ترس می شود. می توانید با آموزش یکی از سازهای موسیقی به کودک خود کمک کنید تا استعداد خود را شکوفا کند.

داشتن فضای مناسب

 منظور از فضای مناسب صرفا بزرگ یا کوچک بودن آن نیست بلکه تنوع در فضا هدف می باشد. سعی کنید فضایی را در اختیار کودک قرار دهید تا هر کاری که دوست دارد انجام دهد. برای کمک به او می توانید وسایل مورد نیاز فرزندتان را در اختیارش قرار دهید. از جمله این وسایل می توان به مداد شمعی، ماژیک، خمیر بازی و غیره اشاره نمود. روش‌های متعددی در این زمینه وجود دارد که می توانید برای مطالعه بیشتر در زمینه رشد خلاقیت کودکان از سایت رادیو کودک کمک بگیرید.

طراحی متفکرانه و ساخت و ساز دقیق برای بهبود خلاقیت در کودکان

والدین می توانند با فراهم نمودن بستری مناسب به رشد خلاقیت کودکان او کمک کنند. از جمله کارهایی که می توان در این راستا انجام داد کمک به رویا پردازی کودک می باشد. محدودیتی برای رویا پردازی او قرار ندهید و کودک را آزاد بگذارید تا هر طور که دوست دارد در مورد افکار و رویاهای خود صحبت کند.

در چیدمان اتاق کودک از او نظرخواهی کنید و اجازه دهید آنطور که دوست دارد اتاقش را مرتب کند. اجازه آزمون و خطا را به او بدهید. از دیکته کردن مسائل و یا ارائه سریع راه حل به کودک بپرهیزید.
والدین باید در مسیر رشد خلاقیت کودکان آن ها را تشویق کنند. بدون در نظر گرفتن نتیجه کار، از تلاش او قدردانی کنید. در انتخاب اسباب بازی های کودک دقت کنید.

بازی و رشد خلاقیت کودکان

اسباب بازی هایی را در اختیارش قرار دهید که به رشد استعداد و خلاقیت او کمک نماید.از گردش های خانوادگی به عنوان فرصتی برای آموزش کودک استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از اشکال متنوع ابرها کمک بگیرید و از او بخواهید تصور کند که آن ابر شبیه به چه چیزی است. بازی با کودک باعث خلاق شدن ذهن او و تکامل ایده های او می گردد. در این راستا والدین باید ابتدا خود خلاق باشند تا بتوانند در رشد خلاقیت کودکان خود بهتر عمل کنند.

نقش بازي در رشد شخصيت کودک

بازی کردن و استفاده از اسباب بازی های مناسب سن کودک، او را برای زندگی واقعی در آینده آماده کرده و پذیرش نقش خود در زندگی را برای کودک آسان تر می نماید. پدر و مادر ها باید اسباب بازی هایی برای کودک تهیه نمایند که کودک را به فکر کردن وادار کرده و باعث رشد قوه تخیل او شود. در این خصوص می‌توانید مقاله فواید بازی کردن برای کودکان را مطالعه نمایید.

از آنجایی که کودکان بیشتر وقت خود را در طول روز به بازی کردن سپری می کنند، والدین می توانند از این فرصت برای افزایش بهره هوشی کودک خود استفاده کنند. بازی کردن و نوع بازی نقش مهمی در زندگی یک کودک دارد. یادگیری از طریق بازی کردن یکی از نکات مهمی است که ممکن است توسط والدین بی اهمیت تلقی شود.

اسباب بازی برای پرورش خلاقیت کودکان

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه نوع اسباب بازی برای کودک بهتر است و به رشد خلاقیت او کمک می کند؟ در پاسخ به این سوال لازم به ذکر است که هر اسباب بازی به نوعی برای کودک مفید می باشد، اما سعی کنید اسباب بازی هایی برای او تهیه کنید که باعث به چالش کشیدن ذهن کودک می شود. قبل از خرید اسباب بازی نظر کوک را نیز بپرسید. بازی کردن و طراحی ایده های جدید توسط ان‌ها به رشد خلاقیت کودکان کمک شایانی میکند.

در ادامه می‌توانید ویدئو زیر را در زمینه خلاقیت کودکان مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *